ІСТОРІЯ ЦИКЛОВОЇ КОМІСІЇ

«МУЗИКА – це пісня, а пісня- у кожного в серці»

Новітня історія циклової комісії «АКАДЕМІЧНИЙ ТА НАРОДНИЙ СПІВ» пов’язана з об’єднанням у єдиний потужний колектив з багатою та різноплановою історією двох мистецьких навчальних закладів – КЗ «Херсонський фаховий коледж культури і мистецтв» ХОР та КЗ «Херсонський коледж музичного мистецтва» ХОР, які донедавна існували як самостійні структури.

Викладання співу на Херсонщині має давнє коріння, започатковане ще у музичних класах при РМТ (музичного товариства), де спів був однією із спеціальних музичних дисциплін. У 1909 р. був відкритий важливий для майбутніх вокалістів клас дикції та декламації, для якого була встановлена річна програма. Цей клас був поручений артисту міського театру Б.В. Путяті. В Регентських класах, що відкрилися з грудня 1905 р., серед музично-теоретичних дисциплін, був церковний та світський хоровий спів, які у різні роки викладали С.О. Бармотін, А.Н. Карасьов, О.В. Владимирський; методика хорового співу — С.Д. Кондратьєв; методика шкільного співу — Н.С. Костюшенко. У 1909 р. в класі вокалу було 10 учнів, в 1910 р. – вже 20, в 1911 та 1912 рр. – 14, в 1913 р. – 6, один з них вчився безкоштовно.

Першим викладачем класу вокалу та постановки голосу (теорія постановки та розвитку голосів) був директор, старший ординарний викладач музичного училища, вільний художник, талановитий музикант-співак та диригент Яків Володимирович Дюмін. Він заклав міцну основу для розвитку місцевої вокальної педагогіки.

З 1908 по 1913 роки клас вокалу вела приватна учениця відомої французької співачки Поліни Віардо, А. Нурок-Піотровська. Заняття співом відповідали програмам консерваторії.

Після революції в училищі клас співу очолював лише Я.В. Дюмін. Серед талановитих учнів цього часу можна згадати А.О. Іванову, яка після закінчення консерваторії стала відомою співачкою, народною артисткою СРСР.

В 1930-ті роки Театральний відділ навчального закладу готував такі спеціальності, як актори-виконавці драми, опери та балету, педагоги-вокалісти. Серед кращих випускників цього періоду можна назвати М.В. Вікторжевську, Л. Єрмакову (клас Я.В. Дюміна), які у воєнні роки були провідними солістками Київського Великого оперного театру.

Після ІІ світової війни в училищі було три відділи, серед яких «Хорове диригування», де постановка голосу та академічний спів були одними з провідних дисциплін.

На протязі 1940-1950-х років в класі вокалу працювали такі викладачі, як С.К. Вансецька (директор музичного училища 1947 – 1949 рр.,), В.В. Ніколаєвська, Г.В. Акімова, Л.В. Каннабіх-Скворцов, А.І. Образцова, Н.Д. Кривова, Є.А. Пембек, В.М. Сілява (директор музичного училища 1956 — 1964 рр.), П.А. Бірюков, О.М. Александрова, Н.Г. Русолова, К.В. Іванова.

В 60-ті роки —Р.М. Алейнікова, І.І. Полівода, Ю.О. Блюмберг, В.Г. Борисенко викладали постановку голосу.

В 1970 році в музичне училище приходить талановита співачка, чудовий педагог з постановки голосу Таїсія Леонідівна Провоторова. Солістка Херсонської обласної філармонії. Тринадцять років Т.Л. Провоторова співала з оркестром народних інструментів, два роки з симфонічним оркестром в містах України. Провідним концертмейстером всі ці роки була Марія Львівна Вигоднер. Серед кращих випускників Т.Л. Провоторової – Н. Авраменко, яка є солісткою славетного Міланського театру Ла Скала; Ф. Мустафаєв закінчивши Київську консерваторію ім. П. Чайковського, працює солістом Національної оперети, професор музичного училища ім. Р. Гліера, має звання народного артиста України.

Яскравий незабутній слід в історії залишила прекрасна співачка та викладач Галина Сергіївна Грищенко (1928-1982). Закінчивши Одеську консерваторію ім. А.В. Нежданової по класу співу викладача О.М. Бартош-Сиденко, вона, як солістка опери та концертна співачка, працює Донецькому театрі опери та балету.

Завдяки видатним вокальним та акторським здібностям Галина Сергіївна була “зіркою” вітчизняного вокального мистецтва. Вона вражала слухачів своєю майстерністю, виконуючи різні партії: Амалії з опери «Бал-маскарад» Дж. Верді, Тоски з опери «Тоска» Дж. Пучіні, Одарки з опери «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського та інших шедеврів світового оперного мистецтва. З 1970 по 1982 рр., до кінця свого життя, Галина Сергіївна працює викладачем вокалу в Херсонському музичному училищі.

У 2001 р. в музичному училищі, нарешті, відкрився відділ “Спів” по ініціативі директора Є.С. Сівцова та обласного управління культури. На протязі декількох років поступово створювалася міцна методична база для виховання майбутніх зірок оперної сцени.

На відділі викладав сольний спів Народний артист України Харіс Ганеєвич Ширінський. Випускник вокального відділу Харківського Інституту мистецтв ім. І. Котляревського, класу Заслуженого діяча мистецтв України, професора Т.Я. Веске, яскравий співак, з 1978 р. Харіс Ганеєвич був солістом Луганської філармонії, а з 1982 р. Херсонської обласної філармонії, гастролював з сольними концертами та мав творчі поїздки до Болгарії, Угорщини, Німеччини. Був солістом камерного оркестру “Гілея”.

З 2003 року на відділі «Спів» маючи незрівнянне за красою та діапазоном мецо-сопрано, передавала на заняттях, безцінний досвід здобутий на сцені Херсонській обласній філармонії і Світлана Олегівна Ширінська, дружина та партнерка по сцені Харіса Ганеєвича. Світлана Олегівна виховала незрівнянні голоси солісток провідних європейських оперних театрів: Лейлу Шерзай і Ольгу Дядів.

За час роботи відділу викладачі академічного співу виховали плеяду переможців найрізноманітніших конкурсів та фестивалів, які стали артистами хору, солістами творчих колективів України і світу. Багато випускників продовжили свою мистецьку освіту і нині працюють викладачами співу у закладах мистецької освіти.

Професійне мистецтво народного співу отримало розвиток з заснуванням у 1974 році у «Херсонському училищі культури» комісії «Народне пісенне мистецтво». Фундатором комісії та школи народного співу на Херсонщині є відомий хоровий диригент, педагог та вихователь, заслужений артист України Микола Данилович Кисіль. Створений М. Д. Кисілем народний хор училища культури, був одним з найкращих серед хорів училищ культури України.

Наприкінці 1970-х років на комісію народного хорового співу були запрошені кращі фахівці. Серед них – Заслужений працівник культури України Алла Іванівна Домарацька, яка була керівником славнозвісної «Тавричанки» – жіночого вокального ансамблю, пісні якого прославили Херсонщину. Маршрути творчих шляхів «Тавричанки» пролягли через Болгарію, Чехословаччину, Угорщину тощо. Ансамбль був учасником телепрограми «Ширше коло» та став переможцем Всесоюзного конкурсу «Алоо, ми шукаємо таланти»

Протягом багатьох років викладачем хорових дисциплін, а також художнім керівником та диригентом народного хору був музикант, майстер обробки та аранжування, випускник училища культури Віктор Васильович Соломко, який присвятив себе благородній справі розвитку хорового мистецтва, збереженню безцінних духовних скарбів нашого народу та вихованню і навчанню майбутніх хормейстерів. Також на комісії працював випускник, Заслужений працівник культури України, фольклорист, композитор Валерій Володимирович Другальов, який зробив вагомий внесок у вивчення фольклорної спадщини Херсонщини.

Світлана Володимирівна Ходаковська працювала на комісії з 1984 року. Нею було створено фольклорний ансамбль «Русалії», який був своєрідною творчою майстернею для декількох поколінь випускників комісії. Колектив став лауреатом Всеукраїнського конкурсу-огляду фольклорної творчості студентів навчальних закладів культури і мистецтв та Всеукраїнського конкурсу воєнно-патріотичної пісні «Оберіг».

Цікавою сторінкою історії комісії є створення Михайлом Варгуном самобутнього, яскравого фольк-гурту «Свічадо», який неоднаразово виборював перемоги на фестивалях та конкурсах різного рівня: ІІ місце Всеукраїнського конкурсу козацької пісні у м. Тернопіль, Гран-прі ІІ Всеукраїнського фестивалю художніх колективів товариства «Просвіта» (м. Київ, 2003), Гран –при ІV Міжрегіонального фестивалю Духовно-патріотичної пісні (Хорли, 2009), диплом І ступеня Всеукраїнського фестивалю-конкурсу колективів народного хорового співу ім. П. Демуцького (м. Київ, 2010), брав участь у різдвяному фестивалі «Велика коляда» (м. Львів, 2011) та дарував своє мистецтво глядачам всієї України, Польщі, Німеччини.

Окраса комісії народний хор, під керівництвом Михайла Варгуна. Хор неодноразово був учасником творчих звітів Херсонщини у м. Києві, переможцем різноманітних хорових конкурсів: Диплом І ступеня та диплом за краще виконання твору Я. Степового на Всеукраїнському конкурсі вокально-хорового та інструментального ансамблевого виконавства ім. Я. Степового (Харків, 2013), диплом І ступеня Всеукраїнського фестивалю-конкурсу колективів народного хорового співу ім. П. Демуцького (м. Київ 2013), диплом І ступеня ХХVІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів» (м. Кропивницький, 2018).

Плідно працював до повномасштабного вторгнення агресора і Академічний хор коледжу створений у 1961 р. Алейніковим Миколою Васильовичем.

У 90 – ті роки ХХ століття успішно виступав на обласних фестивалях та конкурсах хорового мистецтва «Весняні дзвіночки», «Жайвір степу», «Maestoso», Лауреат І ступеня Всеукраїнського конкурсу хорового мистецтва ім. Лятошинського (м Київ, 2007), у доробку колективу є участь у Всеукраїнському конкурсі ім. Я. Степового (м. Харків, 2013), диплом Лауреату Всеукраїнського конкурсу вокально-хорового мистецтва «Перлини моєї країни» пам’яті А. Авдієвського (м. Одеса 2016).

Керівниками хору у різні роки були:

Соломко Віктор Васильович

Неруш Анатолій Олександрович

Нижеголенко Михайло Олександрович

Сергіна Альона Анатоліївна

Климова Ольга Володимирівна

Каталкін Сергій Володимирович

Безперервний творчий пошук викладачів комісії втілювався у чудові ансамблеві колективи. Гідно продовжуючи кращі традиції народно пісенного мистецтва, зберігаючи та примножуючи багату спадщину українського народу і демонструючи творчі досягнення

Вокальний ансамбль «Черемшина» Лауреат Всеукраїнських конкурсів: ім. Оксани Петрусенко (2009р.), «Золотий Орфей» (2011р.), «Перлини моєї країни» (2016 р.) – керівник Сергіна А. А.

Вокальний ансамбль «Джерело» переможець ІІІ Регіонального фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва «Maestoso» (м. Херсон, 2015) – керівник Каталкін С.В.

Дівочий вокальний ансамбль «Оріяна» володар Гран-прі відкритого обласного конкурсу «Єднаймо ритм сердець» (с. Чорнобаївка, 2017р.), диплом І ступеня Х Всеукраїнського конкурсу –фестивалю «KIEV ART TIME-2016 р.» диплом І ступеня Міжнародного іестивалю-конкурсу «Квітуча Україна» (м. Київ, 2018),VI Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва «Maestoso» (м. Херсон, 2018), диплом І ступеня ХХVІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів» (м. Кропивницький, 2019) – керівник Баранова О.М.

Ансамбль «UnDecima» Дипломант І ступеня ХІV обласного конкурсу воєнно-патріотичної творчості «Опалені війною» (2019) – керівник Блоцька Х.С.

Свої тимчасові зміни у роботу багатьох викладачів та творчих колективів циклової комісії внесло вторгнення агресора. Та віримо, що здобувачі освіти ЦК «АКАДЕМІЧНИЙ ТА НАРОДНИЙ СПІВ» дуже скоро продовжать активну участь в концертах, заходах міста і області, конкурсах та фестивалях як солісти або учасники оновлених колективів.

В різні роки на спеціалізаціях працювали:

Гук Галина Михайлівна

Варгун Михайло Григорович

Баранова Олена Миколаївна

Блакитна Анна Павлівна

Болога Наталія Юріївна

Ібрагімова Наталія Михайлівна

Неруш Олена Олександрівна

Климова Ольга Володимирівна

Нижеголенко Михайло Олександрович

Ширінська Світлана Олегівна

Єлісєєнко Олена Павлівна (концертмейстер)

Альхова Лідія Вікторівна (концертмейстер)

Ганзя Галина Іванівна (концертмейстер)

Ільницька Олена Михайлвна (концертмейстер)

Плаксєєва Тамара Євгенівна (концертвмейстер)

 

Сьогодні на цикловій комісії працюють:

Каталкін Сергій Володимирович

Сергіна Альона Анатоліївна

Созанський Віталій Сергійович

Ємельян Данута Броніславівна

Замченко Марія Олександрівна

Травіна Олена Михайлівна (концертмейстер)

Глуховська Ірина Ольгердівна (концертмейстер)

 

Світла пам’ять викладачам:

Алейнікову Миколі Васильовичу

Алейніковій Риммі Моїсеївні

Домарацькій Аллі Іванівні

Антоненко Софіїі Іванівні

Кулику Анатолію Єгоровичу

Алексєєву Володимиру Вікторовичу

Нерушу Анатолію Олександровичу

Окороковій Феодосії Іванівні

Соломко Віктору Васильовичу

Сусловій Зинаїді Петрівні

Вигоднир Марії Львівні (концертмейстер)

Ширінському Харісу Ганеєвичу

 

Гордістю комісії є випускники минулих років:

Заслужений працівник культури України В.В. Другальов – хоровий диригент, фольклорист, композитор.
Заслужений працівник культури України Л.Є. Дем’янова – у минулому керівник народного вокального жіночого ансамблю «Степовичка» Каланчацького районного Будинку культури.
Заслужений працівник культури України О.В. Дудка – засновник народного фольклорного ансамблю «Жайвір» Осокорівського сільського будинку культури Нововоронцовського району.
В. І. Розум – провідний методист вокально-хорового жанру Херсонського обласного центру народної творчості.
випуск 2002 р. Смоляга (Мисак) Тетяна – солістка Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша.
випуск 2005 р. Михайлова Ольга – Директор Криничненського будинку культури, хормейстер та художній керівник. Керівник та головний хормейстер народного фольклорного ансамблю музики та пісні “Криничанка”, м. Болград, Одеська область. Керівник вокального ансамблю “Співограй”, квартету “Славний” та вокальної студії “Art- Style”. Колективи є лауреатами обласних, регіональних, всеукраїнських та міжнародних фестивалів. У репертуарі колективів болгарські, українські народні та естрадні пісні.
випуск 2008 р. Шерзай Лейла – оперна співачка до повномасштабного вторгнення рф активно співпрацювала з Херсонською обласною філармонією, приймає участь у різноманітних мистецьких проектах та з успіхом гастролює з концертними програмами в Європі.
випуск 2009 р. Марко Ірина – естрадна-оперна співачка, викладач кафедри вокального виконавства Українського державного університету ім. М. Драгоманова
випуск 2012 р. Жданов Денис – артист хору Національної опери України ім. Т.Шевченко.
випуск 2013 р. Манченко Віталій – соліст Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М. Лисенко.
випуск 2013 р. Галицька Валерія – має великий досвід викладацької роботи у освітніх закладах Херсонщини : Херсонський фізико-технічний ліцей: учитель музики, керівник вокального гуртка, Новокаховська ЗОШ № 6: учитель музики, Каховська школа мистецтв: учитель вокалу, керівник хору, ХНУМ ім. І. П. Котляревського: артистка хору другої категорії. На разі викладає спів у Дитячий музичній школі №5 м. Харків.
випуск 2013 р. Пархоменко Дар’я – до повномасштабного вторгнення рф артистка хору Харківського академічного театру музичної комедії, на теперішній час викладач співу у Академії естрадного мистецтва Kinder mix show у м. Харків.
випуск 2014 р. Селіфонова Ірина – до повномасштабного вторгнення рф артистка хору Одеського національного академічного театру опери та балету, на разі співпрацює з OPERA na ZAMKU м. Щецин, Польща.
випуск 2015 р. Знахаренко Іван – артист Миколаївського національного академічного українського театру драми та музичної комедії.
випуск 2016 р. Манжай Анна – викладач Співу КЗСМО «Музична школа № 3» ХМР м. Херсон.
випуск 2016 р. Юрінцева Ганна – до повномасштабного вторгнення рф артистка-вокалістка Дніпровського академічного театру опери та балету, нині співпрацює з Львівським національним академічним театром опери та балету імені Соломії Крушельницької.
випуск 2019 р. Кондакова Анна – викладач співу КПЗО «Мистецька школа №2» ім. О.К. Глазунова м. Одеса та багато-багато інших митців яких виховали викладачі-вокалісти Херсонщини.

На жаль, із початком повномасштабного вторгнення агресора на територію нашої країни багато випускників, які працювали у мистецькій і культурній сфері, були змушені змінити місце роботи, але викладачі коледжу та циклової комісії, незважаючи на усі тимчасові труднощі, пишаються своїми випускниками і їх здобутками!