Спеціалізація «Хореографія» було відкрито в серпні 1962 року у Херсонському культосвітньому училищі, на зараз ХФККіМ. Ініціатором цієї події стала директор училища Антоніна Полікарпівна Кержковська за підтримки начальника управління культури М. Бурлаки. До цього часу в училищі вже працював танцювальний гурток у якому займалися всі бажаючі з різних спеціалізацій. На чолі заснування нової спеціалізації стала Тамара Пилипівна Ерліх, на той час досить відомий у місті балетмейстер, з глибокою ерудицією, високим професіоналізмом, неординарним хореографічним баченням.
З 1964 року відданим помічником Тамари Пилипівни стала випускниця Київського культосвітнього училища Віра Борисівна Бистра (Ступакова), яка разом з Тамарою Пилипівною повела студентів хореографічної спеціалізації до нових вершин майстерності.
У 1966 році на сцені Київського жовтневого Палацу відбувається звіт Херсонського училища. Цей звіт став тріумфом балетмейстерського таланту Т.П. Ерліх, творча скарбниця якої на той час наповнилася чудовими хореографічними фантазіями: хореографічна сюїта «Як би хлопці всієї землі», «Весняний вальс», «Картинки минулого», народні танці «Тропотянка» «Угорська сюїта», хореографічні полотна за мотивами творів Т.Г. Шевченка «Хустинка» та «Розцвіла в долині червона калина», українська сюїта «Коханочка – тавричаночка» та багато інших. Тамарі Пилипівні першій на Херсонщині було присвоєно почесне звання заслужений працівник культури України.
Минають роки і до училища приходять працювати нові викладачі зі своїм професійним багажем, зі своїм професійним світоглядом і творчим пошуком. Багато років плідно працювали викладачі хореографічних дисциплін: випускниця Ленінградського інституту культури ім. Н.К. Крупської – Т. Т. Григор’єва (випускниця училища 1966 року) та випускниця Київського інституту культури ім. О. Е. Корнійчука – Л. А. Яценко (випускниця училища 1968 року).
У 1977 році, після закінчення Київського державного інституту культури ім. О.Е. Корнійчука, повертається до училища його випускник 1971 року О. Г. Величко. Зведений ансамбль училища, дякуючи йому, отримує назву «Тронка», який стає багаторазовим переможцем обласного конкурсу хореографічних колективів «Херсонщини весняні візерунки». У репертуарі ансамблю з’являються нові хореографічні композиції: «А зорі тут тихі», «У підшефному колгоспі», «Олімпійський вогонь». З цими хореографічними творами «Тронка» стає лауреатом телевізійного Всеукраїнського конкурсу «Срібні фанфари» Репертуар також поповнюється хореографічними замальовками: «Чарівна Тронка», «На баштані», «Каховський невільничий ринок».
Після запрошення О. В. Величко очолити Заслужений самодіяльний ансамбль танцю «Світанок» Херсонського Палацу культури суднобудівників, ансамблем танцю «Тронка» керує випускник Київського державного інституту культури ім. О.Е. Корнійчука В.А. Іванюк.
З 2001-2005 роки керівництво ансамблем знову очолює О.Г. Величко, перетворивши ансамбль народного танцю в театр сюжетного танцю, який стає лауреатом першого Всеукраїнського фестивалю – конкурсу народного танцю ім. П. Вірського, презентувавши на конкурсі хореографічні композицію «А зорі тут тихі», яка була відзначена окремим дипломом, а також хореографічне дійство «Макоша» та хореографічна поема за творами Т. Г. Шевченка «Така її доля». В 2005 році театр сюжетного танцю «Тронка» з хореографічною картинкою (хореографія П. Вірського) «На кукурудзяному полі» був запрошений для участі в святковому концерті з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження П. П. Вірського у Національному Палаці культури «Україна» у м. Києві.
У 1982 році свою педагогічну діяльність починає випускниця училища цього ж року О.М. Бубликова, яка в різні роки очолює предметно-циклову комісію хореографічних дисциплін.
В 1986 році до училища був запрошений випускник Ленінградського ордена Дружби народів державного інституту культури ім. Н. К. Крупської О. Т. Іванов, а в 1987 році свою творчу діяльність починає випускник цього ж інституту В. М. Кізяков, який очолив керівництво ансамблем «Тронка», а пізніше й керівництво предметно-циклової комісії хореографічних дисциплін. Під орудою Віктора Миколайовича у 1995 році колектив «Тронка» стає переможцем Всеукраїнського конкурсу присвяченого 90-річчю з дня народження П.П. Вірського, який проходив у місті Тернополі показавши розгорнуту хореографічну композицію «Херсонське весілля» та «Херсон – місто моряків».
Під орудою В.М. Кізякова зростає рівень викладання хореографічних дисциплін, керований ним ансамбль народного танцю «Тронка» стає активним учасником всіх вельмишановних масових заходів міста та області, серед яких особливо треба відмітити участь колективу у звітних концертах майстрів мистецтв та художніх колективів Херсонщини у місті Києві (1999, 2001, 2009 роки)
Ансамбль «Тронка» у 2010 році стає лауреатом ІІІ-го Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народного танцю ім. Павла Вірського. Колектив постійний учасник Всеукраїнського фестивалю національних культур «Таврійська родина» у місті Генічеську, приймав участь у культурній програмі ІІ Міжнародного туристичного форуму (2013 рік) у місті Скадовськ. Ансамбль стає переможцем Обласного конкурсу хореографічних колективів «Весняний розмай» імені Тамари Ерліх (2012 рік) та VІ-го Всеукраїнського фестивалю-конкурсу авторських хореографічних творів «Верховинця степова криниця» у місті Каховка (2013 рік). Диплом за І місце у номінації «Народний танець» на конкурсі «Stanislaviv dance festival – 2016» м. Івано-Франківськ. Диплом ІІ ступеню у Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Танцювальний оберег» у рамках Всеукраїнського конкурсу «Подільська весна – 2016» місто Вінниця. У 2017 році ансамбль «Тронка» завойовує Гран-прі ІХ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу авторських хореографічних творів «Верховинця степова криниця», у 2019 році – Гран-прі на ІV Міжнародному фестивалі конкурсі Silesian Dance Festival у Польщі.
За багаторічну плідну працю у справі виховання підростаючого покоління, високу професійну майстерність, вагомий внесок у розбудову культурно-мистецьких традицій Херсонщини указом Президента України від 9 листопада 2018 року В.М. Кізякову присвоєно почесне звання заслужений працівник культури України.
У 2013 році було створено ансамбль танцю «Фольк – денс», засновником та керівником якого є випускниця училища 1996 року, зараз викладач вищої категорії, викладач-методист Макарчук – Шакула Т.А. За час існування колектив брав участь у регіональних, всеукраїнських і міжнародних фестивалях-конкурсах. Колектив має нагороди: диплом за І місто у номінації «Стилізований (folk)» на конкурсі «Stanislaviv dance festival – 2016» (м. Івано-Франківськ); диплом лауреата 1 премії в номінації «Народна стилізація» в м. Львів; диплом Гран-прі в номінації «Естрадна – сучасна хореографія» у регіональному фестивалі-конкурсі хореографічного мистецтва Миколаївська зорі (2017 рік); Гран-при за яскраву популяризацію українського танцю та високу виконавську майстерність на VІІІ Регіональному фестивалі-конкурсі авторських хореографічних творів «Верховинця степова криниця» (2017 рік); 1 місце на ІХ всеукраїнському фестивалі-конкурсі авторських хореографічних творів «Верховинця степова криниця» (2019 рік); Гран-прі на ІV Міжнародному фестивалі конкурсі Silesian Dance Festival (Польща – 2019 рік).
Без допомоги концертмейстерів не були б такими плодовитими і наповненими гармонією заняття з хореографічних дисциплін – Щербак Т.А., Калюс М.Г., Кметюк О.В., Огарьов О.О., Плаксеєв Л.Г., Плаксеєва Т.Є., Глуховська І.О., Чорна М.С., Травіна М.С., Смулаковська І.Б., Коротассо М.В., Єлісеєнко О.П., Галіч Т.М., Кривицький Л.А.
Сьогодні на спеціалізації «Народна хореографія» під керівництвом Т.А. Макарчук-Шакули, працює творчий, відданий своїй справі, висококваліфікований колектив викладачів: Кізяков В.М., Шакула Д.Ю., Андропова М.В., Ахмедова І.І., Терешенко Н.В.
Випускники циклової комісії:
Саганська Ольга, випускниця 2013 року, керівник гуртка «Акварель», Херсонський центр дитячої та юнацької творчості (ХЦДЮТ).
Арестенко Леся, випускниця 2015 року, артистка балету Запорізького обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Г. Магара;
Банько Сергій випускник 2019 року, викладає в хореографічному колективі «Irpin dance centre»;
Кунтиш Андрій випускник 2020 року – артист балету Одеського національного академічного театру опери та балету.