Вітаємо вас, шанувальники слова, розуму та інтелекту, на сторінці циклової комісії «Соціально-економічних, гуманітарних та бібліотечних дисциплін», яка є випусковою для здобувачів освіти коледжу за спеціальністю 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», освітньо-професійної програми «Інформаційна та бібліотечна справа».
«Хто володіє інформацією, той володіє світом»
Уїнстон Черчілль
Розбудова української правової держави, заснованої на верховенстві права та пріоритеті прав і свобод людини, потребує виховання національно свідомого громадянина та патріота, який має почуття патріотизму, поваги до Конституції та законів України, соціальної активності та відповідальності за доручені державні та громадські справи, готовності до виконання обов’язку із захисту незалежності та територіальної цілісності України, сповідування цінностей.
Основними завданнями циклової комісії є підготовка і формування нового покоління бібліотекарів, конкурентоспроможних в сучасних умовах, набуття компетентностей активної творчо-наукової роботи, креативного мислення і професійного вміння приймати самостійні рішення.
Циклова комісія «Соціально-економічних, гуманітарних та бібліотечних дисциплін» об’єднує викладачів дисциплін «Інформаційні та бібліотечні технології», «Документознавство та інформаційна діяльність», «Анатітико-синтетична обробка документної інформації», «Бібліотечно-інформаційний сервіс», «Архівознавство/Діловодство», «Інформаційно-пошукові системи в бібліотечно-інформаційній діяльності та архівах», «Природничі науки (експериментальний інтегрований курс) географія», «Історія: Україна і світ (експериментальний інтегрований курс)», «Громадянська освіта», «Історія України», «Економічна теорія», «Основи правознавства», «Основи філософських знань», «Фізична культура», «Фізичне виховання», «Італійська мова», «Безпека життєдіяльності», «Охорона праці», «Тайм менеджмент».
У кожній країні в різні періоди бібліотеки виконували важливу місію – бути дзеркалом і пам’яттю народу, інформаційним центром.
З часу свого заснування «Херсонське училище культури» розпочало підготовку спеціалістів бібліотечної справи. В 1944 році, першому році роботи, були прийняті студенти для навчання азам бібліотечної роботи.
З наказів, що збереглися в архіві училища дізнаємося про перших викладачів: це були Стотланд Р.І., Озоліна В.А., Сорочан О.Ф., Рабинович Ю.Б., Глаз Л.І., Ковальчук П.О., Сохацька А.С.
Ковальчук Петро Опанасович працював в училищі біля 40 років. В 1958 році був призначений керівником методичної комісії спеціальних предметів. Петро Опанасович був завідуючим кабінетом бібліотекознавства, викладав бібліотекознавство та техніку бібліотечної роботи.
Перший випуск відбувся в 1946 році. 10 бібліотекарів масових бібліотек отримали державні дипломи «Херсонського технікуму політпросвіти» і роз’їхалися на місця своєї роботи в бібліотеки Херсонської області.
До 1950 року випускникам училища присвоювали звання «бібліотекаря», з 1950 року – кваліфікацію «бібліотечний працівник масових бібліотека». В 1960-80 роках – кваліфікацію «бібліотекар-бібліограф». В останні роки присвоювалася кваліфікація «фахівець з бібліотечної справи». З 2024 році змінилася назва освітньо-професійної програми з «Бібліотечна справа» на «Інформаційна та бібліотечна справа», та з’явилася додаткова кваліфікація – фахівець з інтерв’ювання.
В 1952 році після закінчення Харківського інституту культури на посаду викладача бібліотечних дисциплін була зарахована Четверякова Раїса Федорівна, відома багатьом поколінням випускників, як Бойченко Р. Ф. Вона плідно працювала 33 роки – до 1985 року. За цей час підготувала багато спеціалістів бібліотечної справи, була завідуючою кабінетом. З 1964 року очолювала циклову комісію клубно-бібліотечних дисциплін, а з 1979 року, коли відбулося роз’єднання циклових комісій, стала головою комісії бібліотечних дисциплін.
В перші роки роботи в училищі викладач Бойченко Р. Ф. навчала азам бібліотечної справи молоденьку студентку, яка закінчила училище в 1958 році, 13 років працювала на різних посадах в бібліотеках міста, а в 1971 році прийшла працювати викладачем бібліотечних дисциплін. Це була Чижова (Шевченко) Єфросинія Єпіфанівна. Майже 30 років віддала вона справі підготовки бібліотечних кадрів, протягом 10 років очолювала циклову комісію, була членом профспілкового комітету, завідувача кабінетом бібліотекознавства.
В 1975 році на посаду викладача російської мови і літератури була зарахована Одинцова Валентина Гнатівна. До педагогічної діяльності вона працювала в бібліотеках міста завідуючою читальним залом, методистом, завідуючою бібліотекою-філіалом, зав. відділом комплектування та обробки обласної наукової бібліотеки ім. Горького (зараз ім. О. Гончара). В училищі Валентина Гнатівна перейшла на викладання спеціальних дисциплін, бібліографії, була класним керівником, завідуючою кабінетом бібліографії. За значні успіхи в роботі викладача неодноразово нагороджувалася Почесними грамотами.
У 80-ті роки йшла напружена робота по удосконаленню навчально-виховного процесу, зміцненню матеріально-технічної бази спеціальності та колишні випускники бібліотечної спеціальності повернулися до рідного училища викладачами.
Музика (Бєлая) Ольга Євгенівна, випускниця училища 1977 року, учениця Бойченко Р. Ф., Шевченко Є. Є., Одинцової В. Г. Після закінчення Харківського державного інституту культури Музика О. Є. працювала старшим методистом обласної профспілкової бібліотеки ВО «Ворошиловград-тепловоз», завідуючою шкільної бібліотеки у м. Херсоні. Естафету педагогічної праці прийняла від свого класного керівника і учителя Бойченко Р. Ф. З 1985 року по 2024 рік Музика О. Є. працювала в училищі викладачем бібліотечних дисциплін та з 1993 очолювала циклову комісію.
Викладач Саніна Л. В., також є випускницею училища, закінчила в 1984 році. Відразу після закінчення працювала в училищі лаборантом методичного кабінету, бібліотекарем, вихователем в гуртожитку, навчалася в інституті культури заочно. Невдовзі почала викладати бібліотечні дисципліни. З 1990 по 1993роки була головою циклової комісії бібліотечних дисциплін.
Викладач Яців Ганна Анатоліївна закінчила училище в 1988 році. А після закінчення Київського державного інституту культури була направлена на роботу викладачем в рідне училище, де працювала з 1992 до 2019 року. Протягом декількох років завідувала кабінетом, була куратором груп.
У 90-ті роки циклова комісія бере участь у реформуванні бібліотечної освіти, розробляє модель молодшого спеціаліста бібліотеки ХХ століття, готового до роботи в умовах інформаційного суспільства, працює над створенням методичного забезпечення викладання спеціальних дисциплін.
У 2016 році, після затвердження оновленого переліку навчальних спеціальностей в КВНЗ «Херсонське училище культури» ХОР розпочато підготовку молодших спеціалістів спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». Освітньо-кваліфікаційна характеристика підготовки фахівців з інформаційної, бібліотечної та архівної справи передбачає, що майбутній працівник цієї галузі спроможний розробити, впровадити та забезпечити функціонування єдиного в організації технологічного процесу документування й роботи з документною інформацією на основі використання сучасних автоматизованих технологій (складання, опрацювання й оформлення документів, реєстрація, облік руху, контроль виконання, довідково-інформаційна робота, зберігання та ін.)
Головна мета діяльності комісії – підготовка спеціалістів бібліотечної справи.
В 2022 році відбулося з’єднання двох закладів фахової передвищої освіти, Херсонського училища культури та Херсонського музичного училища. Утворився КЗ «Херсонський фаховий коледж культури і мистецтв» ХОР, в якому продовжила роботу циклова комісія «Соціально-економічних, гуманітарних та бібліотечних дисциплін».
В теперішній час на комісії працюють 5 штатних викладачів: Дембицька С. Ю., Примаченко Х. В., Радик Т. А., Саніна Л. В., Шабельник Н. М.
Очолює комісію викладач Шабельник Наталія Миколаївна. Постійний пошук кращих методів у викладанні бібліотечних дисциплін, організація колективу викладачів до впровадження в освітній процес активних форм навчання, створення та удосконалення навчально-методичної бази викладання, керівництво навчально-виховним процесом – питання, якими опікується голова комісії.
Продовжує роботу викладач вищої категорії, старший викладач Саніна Людмила Володимирівна. В останні роки працює над удосконаленням викладання фахових дисциплін.
З 2013 р. розпочала трудову діяльність випускниця Херсонського училища культури Дембицька Світлана Юріївна за спеціалізацією «Бібліотечна справа», лаборантом на цикловій комісії. З 2022 р. викладає дисципліни «Історія України» та «Громадянська освіта».
Радик Тамара Анатоліївна – викладач, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист. Викладає дисципліни фізична культура та фізичне виховання, є керівником фізичного виховання. Має безліч почесних грамот за сумлінну працю та спортивні досягнення.
Примаченко Христина Володимирівна працює викладачем італійської мови.
За тривалий час педагогічної діяльності всі викладачі комісії підготували багато вихованців, які працюють в різних куточках України та в інших країнах на посадах бібліотекознавців, бібліографів, методистів, завідувачів бібліотеками.
Серед спеціалістів, які працюють в бібліотеках області, переважають випускники училища культури. Кілька разів змінювалася назва училища, формувався склад викладачів, та незмінним залишилося головне призначення комісії – готувати кваліфікованих спеціалістів для вельми важливої сфери життя суспільства – бібліотечної справи.