Згідно з Постановою Ради народних комісарів УРСР від 08 липня 1944 року за № 745 у м. Херсоні 01 жовтня 1944 року було відкрито технікум політосвіти з відділами бібліотечної та клубної роботи. В подальшому навчальний заклад був перейменований у технікум з підготовки культурно-освітніх працівників, згодом у культурно-освітнє училище, з 1990 року – в училище культури.
Через 12 років після заснування технікуму в 1956 р. було відкрито режисерську спеціалізацію де готували керівників самодіяльних театральних колективів для районних, сільських будинків культури та клубів.
Робота педагогічного колективу училища була спрямована на виховання культурно-освітніх працівників – людей широкого профілю. Випускники після закінчення училища працювали з людьми на селі – «Несли культуру в маси», так тоді говорили: організовували свята, театралізовані концерти, ставили вистави, приймали участь у конкурсах, фестивалях, оглядах художньої самодіяльності, які проходили як свята.
Клубні заклади відчиняли двері для людей різних за фахом, освітою, віком, соціальним походженням. Для всіх, хто хотів доторкнутися до мистецтва чи в ролі виконавця – творця, чи в ролі глядача – знаходилось місце.
Будинки культури в містах і особливо в селах були осередком культури. Там можна було зустрітися з друзями, односельчанами не лише на свята, а й будні. І кожен мешканець нашої області міг знайти для себе улюблену справу. Для цієї роботи необхідні були фахівці, спеціалісти високого класу, майстри самодіяльного мистецтва. І тому до училища йшла талановита, енергійна, закохана у творчість молодь. А зустрічали їх викладачі, для яких професія вчителя, педагога-наставника стала невід’ємною частиною життя.
Викладачі які працювали в коледжі:
Барков Георгій Федорович
Георгій Федорович закінчив Харківський театральний інститут. Був деякий час актором. Вистава «За двома зайцями» за п’єсою М.Старицького, поставлена зі студентами, була родзинкою його курсу. Працював в училищі з 1956 року.
Колбасов Анатолій Єфимович – Працював в училищі з 1962 року. Пройшов дорогами Другої світової війни. Викладав «Сценічну мову», «Техніку сцени», «Грим». Був класним керівником. Анатолій Єфимович казав, що він щаслива людина від того, як склалося його життя. Були страшні воєнні роки 1942, брав участь у форсуванні річки Дінця, мав поранення, лежав у госпіталі, сім’я не знала де він, отримала звістку, що пропав безвісті. Після одужання керував художньою самодіяльністю у клубних закладах.
Герасименко Галина Григорівна – це викладач «Сценічної мови», «Техніки сцени», «Режисури театралізованих заходів», «Історії свят та обрядів». Галина Григорівна закохувала у сценічне слово, прищеплювала любов до поезії Т.Г.Шевченка, Л.Українки, прози О.Довженка, Б.Гринченка, О.Кобилянської, І.Франка та інших. У Галини Григорівни один запис у трудовій книжці – викладач культурно-освітнього училища.
Раух Віра Семенівна До училища працювала у Херсонському обласному музично-драматичному театрі ім. М.Куліша. Виконувала провідні ролі. В училищі викладала навчальні дисципліни «Грим», «Сценічну мову», «Режисуру ТЗ».
Каганова Ольга Аркадіївна
Заслужений працівник культури України, Відмінник освіти України, Член Спілки театральних діячів. В 1968 році закінчила з відзнакою наше училище, клас Г.Ф. Баркова. З 1973 року працювала в училищі викладачем спеціальних дисциплін режисерського відділу 25 років і випустила 11 курсів. Була організатором і незмінним керівником поетичного театру «Гренада», який отримав велику золоту медаль за участь у 1-му Всесоюзному огляді самодіяльного мистецтва. Вистави, які створила Ольга Аркадіївна зі своїми учнями запам’ятовувались надовго: Ахматова «Реквієм», А.Арбузов «Жестокие игры, М.Рощін «Валентин і Валентина», Н.Павлова «Вагончик», Я.Главадська «Замарашка» та багато інших. Ольга Аркадіївна стримана, справедлива, талановита. Її учні: О. Хохлаткіна – Народна артистка України, В.Жданов – Заслужений артист України, В. Новіков – був викладачем університету театрального мистецтва імені Карпенка-Карого, С. Думинська – Заслужений діяч мистецтв України. Каганова О.А. працювала в Таврійському ліцеї мистецтв, завідувала театральною кафедрою.
Капустян Станіслав Васильович Педагог. Майстер своєї справи. Викладач, якого любили і люблять його учні. Віддав училищу 48 років, випустив 20 курсів, дав путівку у життя більше 1000 студентів, які працювали і працюють на території нашої держави у клубних та мистецьких закладах, театрах, телебаченні.
Заслужений працівник культури України, Заслужений діяч мистецтв України. Режисер-постановник театралізованих свят і обрядів в місті Херсоні та області, звітних концертів області в Києві. Станіслав Васильович постановник багатьох вистав, які змушували думати, співчувати, обирати між добром і злом. Всі вистави, театралізовані заходи були різні за жанром, стилем та глибокими за змістом. Вистави, які створив Станіслав Васильович: «97» за п’єсою М. Куліша, «Вісім люблячих жінок» – Роберта Тома, «Каса -Маре» – І. Друце, В. Єжов – «Солов’їна ніч», «Останній срок» – В. Распутіна, «Єшелон» – М.Рощіна.
Кайдаш Любов Іванівна в училищі працювала 22 роки. З 1976 по 1998 роки, викладач вищої категорії. Викладала «Режисуру ТЗ», «Сценічну мову», «Історію театру».
Любов Іванівна чудовий куратор і наставник студентів. Людина стримана, добра, порядна, відмінний спеціаліст. Етапні роботи: М.Старицький «За двома зайцями», Г. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я», Анкілов «Солдатскі вдови», С.Радзинський «Вона у відсутності любові та смерті» та інші. Випустила 8 курсів.
Дмитричева (Присенко) Галина Миколаївна працювала з 1978 по 2010 роки. Викладала дисципліни «Режисуру ТЗ», «Акторську майстерність», «Сценічну мову», «Сценічну пластику», «Техніку сцени», «Історію свят та обрядів».
25 років була завідуючою кабінету ПЦК «ВТЗ». При кабінеті працювало 3 клуби за інтересами. Клуб любителів театру «Мельпомена», де проводилися творчі зустрічі з театральними діячами, акторами, режисерами театру. У клубі любителів кіно «Екран» організовувались перегляди на обговорення художніх та документальних кінофільмів. Стрічки Эйзенштейна, Довженка, Параджанова, Миколайчука, Тарковського та інших, які увійшли в золоту колекцію фільмів. Найбільше студенти полюбили туристичний клуб «Моя Родина -моя країна».
Вистави, які були поставлені за час роботи: «А зорі тут тихі» – Васильєва, «Дім Бернарди Альби» – Гарсіа Лорка, «Весілля Бальзамінова» – Островського, «А завтра була війна» – Васильєва, «Східна трибуна» – Галіна.
Лимаренко Лідія Іванівна – Заслужений працівник культури України, доцент, професор, завідуюча кафедрою культурології Херсонського Державного університету. В училищі працювала з 1980 по 1998 рік. 18 років. Випустила 5 курсів.
Етапні роботи: В. Коростильов «Варшавський набат», М.Старицький «За двома зайцями», П.Путніна «Цветник, где сходиться семья», В.Биков «Альпійська балада».
Випускники, якими пишається Лідія Іванівна: О.Гульванська – доцент Академії циркового мистецтва, Володимир та Світлана Савчуки – викладачі Херсонського Таврійського ліцею мистецтв, В.Ковальчук – Заслужений працівник культури Станіславського СБК, актори Обласного Академічного Музично- драматичного театру ім. М.Куліша: Заслужені артисти України С.Михайловський та Т.Проворова, актор К.Степаненко.
Лідія Іванівна була організатором і керівником театру юного глядача «Арт- ліцей», якому було присвоєно почесне звання «Народного колективу».
Бикодир Віктор Миколайович – Заслужений працівник культури України. Працював в училищі з 1986 по 2011 роки. Викладав спеціальні дисципліни. Випустив 8 курсів. Добре володіє технічними засобами кіно та фото. Його документальні аматорські фільми були відзначені призами на конкурсах аматорського кіно «Кінокімерія». Був режисером – постановником театралізованих свят до Дня Перемоги, до Дня визволення м. Херсона від фашистських загарбників та інші. Вистави, які поставив Бикодир В.М. з учнями училища: Б.Васильєв «А зори здесь тихие”, М.Куліш «Отак загинув Гуска», Ф. Дюремат «Планета Людей», Галін «Восточная трибуна», І. Карпенко- Карий «Безталанна», П. Костецький «Клетка». Декілька років очолював ПЦК «ВТЗ».
Думинська Світлана Віталіївна Заслужений діяч мистецтв України. Після Херсонського училища культури навчалася в Щукінському театральному училищі. Була головним режисером Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша. З 2003 року працювала викладачем спеціальних дисциплін ПЦК «ВТЗ», очолювала роботу комісії, режисер театралізованих вистав та концертів у м. Херсоні та області.
Однією з найяскравіших робіт в училищі була вистава «Маруся Чурай» за однойменним романом Ліни Костенко, де брали участь директор, завуч та викладачі комісії.
За сумлінну роботу режисера, викладача, Думинська С.В. була відзначена званням – Заслужений діяч мистецтв України.
Думинська С.В. з 2014 р. працювала начальником обласного управління культури.
Сьогодні обіймає посаду Начальниці управління культури Херсонської міської ради.
Жиленко Надія Семенівна
З 1975 року працювала в училищі. Викладала спеціальні дисципліни. Учні Надії Семенівни працюють у різних куточках нашої країни і за кордоном. Керують гуртками театрального самодіяльного мистецтва, клубними закладами, а також є акторами Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені М.Куліша. Мабуть, однією з улюблених дисциплін Надії Семенівни є сценічна мова. Надія Семенівна створила свій комплекс роботи над технікою мови. Етапні роботи:
Л.Петрушевська «Три девушки в голубом», П.Путніня «Цветник, где сходится семья», Н.Кучкіна «Очередь», Н.Неждана «Ніч блазунів». Театралізовані вистави «Передаймо нащадкам наш скарб – рідну мову», «Дзвони Чорнобиля», Гарсія Лорка «Дом Бернарди Альби», Г. Запольської «Мораль пані Дульської». Надія Семенівна створила декілька радіовистав в яких брали участь студенти та викладачі комісії і які транслювались на обласному радіо.
Чумаченко Ольга Федорівна
викладала в училищі з 2002 року. Випускниця училища 1979 року (курс С.В. Капустяна). Працювала актрисою у Ніжинському драматичному театрі імені М. Коцюбинського, Чернігівському обласному українському музично-драматичному театрі імені Т.Г. Шевченка, Коломийському драматичному театрі ім. І. Озаркевича.
Провідний майстер сцени. Випустила 8 курсів. Створила студентський театр «Я вірю», в якому було здійснено постановки: С. Майданська «Дюймовочка», К. Ман’є «Блез», Г. Поташник «Пригоди Кота без чобіт та Собаки-Забіяки», Ірина та Ян Златопольскі «Ярмарковий гармидер», О.Зоренко «Кам’яний птах», В.Новицька «Золоті лосини», О.Олесь «Ніч на полонині». Викладач-методист, була головою ЦК «Видовищно-театралізовані заходи».
Тлумак (Падалка) Олена Павлівна
Олена Павлівна – молодий викладач, закінчила Харківську Академію культури, працювала в училищі з 2009 – 2017 рік, член Спілки театральних діячів. Викладала дисципліни спеціального циклу: «Режисуру театралізованих заходів», «Основи акторської майстерності», «Сценічну мову», «Методика роботи з аматорським колективом», «Декоративно-художнє оформлення ТЗ». Вона була режисером- постановником звітних концертів училища та приймає активну участь у масових театралізованих заходах, які проходять у м. Херсоні та області. Випустила 3 курси.
Довженко Валентина Сергіївна
Працює в училищі 42 роки, випустила 11 курсів. Після закінчення Харківського інституту культури у 1982 році прийшла працювати в училище. Викладач вищої категорії. Була ректором народного університету культури, який працював на базі училища. В рубриці «Люди нашого краю» на телебаченні і «Україночка» по обласному радіо були розповіді про мій творчий шлях. Викладала дисципліни спеціального циклу: «Режисуру театралізованих заходів», «Основи акторської майстерності», «Сценічну мову», «Грим і макіяж.»
Серед її учнів багато працюють у клубних закладах, школах, на телебаченні, у театрі: Заслужений артист України Сергій Кияшко, Заслужений працівник культури А.Є.Рехлицька, С. Мінєнков – директор Олешківського Палацу культури, Н. Казарян – режисер обласного телебачення та багато інших. Етапні роботи: «Дорога до Т. Г. Шевченка» – до 185-річчя з дня народження, «Запаліть свічки пам’яті» – до 65-річчя Великої перемоги у другій Світовій Війні, «Не забуваймо минулого в ім’я майбутнього» – до 80-річчя Голодомору, О.Разумовська «Сад без землі», В.Васильченко «Куди вітер віє», М.Зуєв «Зелена зона», «І біль, і сповідь, і надія» (публіцистичний вечір) – репортаж про дітей-сиріт, «Дзвони Чорнобиля» – до 30-річчя Чорнобильської трагедії, відеокліп «Світла Вам пам’ять, дорогий Учителю» – до 80-річчя з дня народження С.В.Капустяна та інші.
Наші випускники: професор Юрій Богуцький – Заслужений діяч мистецтв, був Міністром культури і мистецтв України; Валентина Усатюк – Заслужений працівник культури, обіймала посаду заступника начальника управління культури облдержадміністрації; Микола Левченко – Заслужений працівник культури України, професор, Херсонського Державного університету, Аліна Доценко – директор Херсонського музею О. Шовкуненка, Заслужений працівник культури України; директор Херсонського Академічного обласного музично-драматичного театру ім. М. Куліша, Народний артист України Олександр Книга; Заслужений працівник культури України Ірина Корольова; директор Театру Корифеїв у м. Кропивницький Вячеслав Вандрашек, Заслужений працівник культури України Віктор Морозов. Заслужені артисти України: Антоніна Шевченко, Віктор Жданов, Тамара Шумаріна, Сергій Кияшко, Олександра Тарновська, Сергій Михайловський, Тетяна Проворова, Народні артисти України: Світлана Соловйова, Олена Хохлаткіна.
Актори Херсонського Академічного обласного музично-драматичного театру ім. М. Куліша – Микола Степаненко, Сергій Мевша, Юрій Бус був завідуючим постановчою частиною нашого театру; Пилипенко Юлія – актриса Ніжинського театру; Довгань Олександр – актор Львівського театру ляльок, Вікторія Животова – акторка та режисер Херсонського академічного театру ляльок, Канарченко Ольга – акторка.
З початку повномаштабного вторгнення військ РФ та окупації Херсонщини, ЦК «Видовищно-театралізовані заходи» продовжила свою роботу дистанційно і не пішла на співпрацю з окупантами. За час окупації та звільнення Херсона випустилось два курси, проводяться онлайн заходи, а також проведення заходів «В укритті» в Херсоні та області нашими викладачами і студентами які знаходяться в місті. Зараз ЦК працює в такому складі:
Маілян Карен Володимирович – голова ЦК «Видовищно-театралізовані заходи», викладач вищої категорії, педагогічний стаж за фахом 20 років, у 2002р.,закінчив Дніпропетровський театрально-художній коледж, отримав диплом молодшого спеціаліста за спеціальністю «Артист драми»; у 2006р. закінчив Херсонський державний університет та отримав диплом спеціаліста та професійну кваліфікацію: Психолог. Вчитель художньої культури, етики, естетики, керівник молодіжних театральних колективів.
З 2002р. по 2012 р. – працював у ХОАМДТ ім М.Куліша: актором, завідуючим художньо-постановчою частиною, директором розпорядником.
Викладає навчальні дисципліни: «Майстерність актора», «Сценічний рух та пластика», «Грим і макіяж», «Майстерність ведучого», «Мовно-сценічні тренінги», «Практика художнього мовлення».
Режисер-постановник та сценарист: концертної програми до дня міста «Молодіжне паті в ритмі міста» 17.09.21 біля кінотеатру Україна.
Концертної програми «Колядуємо, хайпуємо, Миколая ми святкуємо» відкриття Головної ялинки міста 19.12.21, сцена біля ККЗ Ювілейний.
Режисер-постановник внутрішньо-коледжних заходів до «Дня студента», «Дня театру», «Вручення дипломів», «Посвята у студенти».
Ведучий мітингів: «День Гідності і свободи», «Вшанування жертв Голодомору», «День Незалежності», «День Героїв Небесної сотні».
За період роботи у коледжі випустив такі дипломні вистави: В.Красногоров «Дорога туди, звідки немає дороги», К.Мон’є «Блез», І.Аліфанов «Діти понеділка чи дуже важкий день.»
Федотова Наталія Вікторівна – Заслужений працівник України, старший викладач циклової комісії «Сценічне мистецтво», викладає навчальні дисципліни «Практика сценічного мовлення», «Драма та театр», «Народознавство». Закінчила Державний інститут культури в 1993 році, за спеціалізацією «Керівник театрального колективу», спеціальність «Організатор народної творчості». Має значний досвід роботи на керівних посадах, працювала:
-
- Начальником відділу культури Новокаховської міської ради;
-
- Начальником обласного управління культури і туризму Херсонської обласної державної адміністрації;
- Директором Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв.
Менеджер багатьох творчих проєктів, регіональних та всеукраїнських фестивалів, конференцій серед них:
- Фестивалі та конкурси:
«Чумацький шлях», м. Нова Каховка,
«Всеукраїнський конкурс солістів – вокалістів ім. Оксани Петрусенко», м. Херсон;
- Концертних програм:
Творчий проєкт, звіт майстрів мистецтв «Грає весілля наш Херсонський край», м. Київ 2008 рік;
«Усе моє, все зветься Україна», м. Миколаїв, 2016 рік
- Художніх виставок:
«Південь-STYLE 2016», м. Миколаїв
«Південь-STYLE 2017», м. Миколаїв
«Південь-STYLE 2018», м. Миколаїв
«Південь-STYLE 2019», м. Миколаїв
- Науково-практичних конференцій:
«Сучасні тенденції розвитку туризму», м. Миколаїв;
«Стан та перспективи розвитку культурологічної науки», м. Миколаїв
- Збірок:
«…Три шляхи широкії до купи зійшлися», м. Херсон, 2007 р.;
«Грає весілля наш Херсонський край», м. Херсон, 2009 р.
Савчук Володимир Анатолійович – викладач циклової комісії «Сценічне мистецтво».
Кваліфікаційна категорія: спеціаліст вищої категорії.
Педагогічне звання: старший викладач.
Закінчив Київський державний університет культури і мистецтв у 1998р.
Кваліфікація за дипломом: Режисер театрального колективу. Викладач фахових дисциплін.
Стаж педагогічної роботи за фахом 32 роки.
Працює в Херсонському Таврійському ліцеї з 1992року.
Працює в Коледжі з 2016 року.
Навчальні дисципліни, які викладає в коледжі – “Майстерність актора”, “Навчальний театр”, “Сценічну мову”, “Методику роботи з аматорським колективом”, “Практику з художнього мовлення”.
Розробник робочих програм у 2023-24 рр. з навчальних дисциплін “Майстерність актора”, “Практика сценічного мовлення”, “Сценічна мова”.
Рецензент на навчальну програму: “Майстерність актора та основи режисури” для учнів 9 – 11 класів спеціалізованих закладів освіти І-ІІІ ступенів мистецького профілю. 2019р. Рецензент на навчальну програму “Основи акторської гри” для учнів 1 – 9 класів спеціалізованих закладів освіти І-ІІІ ступенів мистецького профілю. 2019р.
Проведення майстер класів з акторської майстерності та сценічної мови перед слухачами: Херсонської академії неперервної освіти; Обласного навчально – методичного центру культури і мистецтв; Херсонського державного будинку художньої творчості.
Проведення майстер-класу зі сценічної майстерності в Державному університеті імені М.П.Драгоманова для студентів театру-студії “Вавилон”, м. Київ. 2023р.
Проведення вебінару на основі авторського проекту українознавства та мистецтва “Окрилені мовою та мистецтвом” за ініціативою Управління освіти Херсонської міської ради. 2024р.
2018 р. – Випуск заочного студентського курсу спеціальності “Сценічне мистецтво”, освітньо-професійної програми «Видовищно-театралізовані заходи».
2019 р. – Випуск студентського курсу спеціальності “Сценічне мистецтво”, освітньо-професійної програми «Видовищно-театралізовані заходи».
2022 р. – Випуск студентського курсу спеціальності “Сценічне мистецтво”, освітньо-професійної програми «Видовищно-театралізовані заходи».
Керівник студентського курсу спеціальності “Сценічне мистецтво”, освітньо-професійної програми «Видовищно-театралізовані заходи».
- Художній керівник студентського театру “Квілт”.
- 2016 р. – Режисерські та акторські етюди: показ “Подаруй світло”.
- 2017 р. – Інсценування “Хитросплетіння любові”.
- 2018 р. – Одноактовки: І.Франко “Чи вдуріла”, Т.Василенко “Очікування”, С.Щученко “Квілт”, Л.Ансельм “День батька”, І.Члакі “Дзига”.
- Випускний захід “На Олімпі училищної Спарти” на базі Херсонського академічного обласного театру ляльок.
- 2019 р. – Леся Українка “На полі крові”, А.Чехов “Ведмідь”, В.Красногоров “Жіноча доля”, Л.Ансельм “Вигадай сама”.
- 2019 р. – Режисерські та акторські етюди (https://youtu.be/tmiUz0J5LPo) ; В.Фролова “Жіноче виховання”,
- 2020 р. – А. Курейчик “Обережно жінки”, “Вчорашнє розлучення”.
- Випускний захід “Лети вперед наш корабель” на базі Херсонського академічного обласного театру ляльок.
- 2021 р. – Р. Гончарова “Бритва”, В.Сологуб “Контрданс” (https://youtu.be/-rdjjHCibgM).
- Режисер-постановник звітного концерту Херсонського фахового коледжу культури і мистецтв «Вдягаємо маски, граємо ролі – шукаємо в світі свої долі» на базі Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша. (https://www.youtube.com/watch?v=2l2J8ZKh2JA).
- 2022 р. – Драматичні монологи: – М Кропивницький “Доки сонце зійде, роса очі виїсть”. Монолог Гордія – виконує Євген Глущенко (https://youtu.be/Najd5DhRo-0). Лауреат І ступеня в номінації : театральне мистецтво (ІV вікова категорія) на VІІІ Міжнародному двотуровому багатожанровому фестивалі-конкурсі мистецтв “Лиманські зорі”.
Випускники працюють в закладах культури та мистецтв Херсона, Херсонської області, України і м. Києва; та поступили у вищі навчальні заклади за фахом.
Григор’єв Денис Сергійович, викладач, повну вищу освіту ступеня “магістр” здобув у “Харківській державній академії культури і мистецтв”, досвід роботи за фахом більше 2 років. Викладає такі дисципліни: «Майстерність актора», «Практика художнього мовлення», «Сценарна майстерність», «Комплексне використання технічних засобів», «Сценічна підготовка» , «Технологія створення подкастів».
Організував у коледжі онлайн заходи такі як:
“Випускний 2023”
“Перший дзвоник 2023”
“Посвята у студенти 2023”
“День студента 2023”
“День театру 2024”
“Випускний 2024”
“Перший дзвоник 2024”.
Виступав у ролі ведучого у заходах:
“80-річчя Херсонського фахового коледжу культури і мистецтв”
“Відкриття фан зони в укритті до Олімпіади у Парижі 2024”
“День Українського прапора та День незалежності 2024”
“День фізичної культури і спорту 2024”
“День бібліотек 2024”.
Федотов Іван Альбертович – викладач ЦК «Сценічне мистецтво». Викладає навчальні дисципліни: «Соціальні комунікації», «Реклама та PR в мистецтві», «Спічрайтинг, копірайтинг». У 2013 році закінчив інститут міжнародних відносин Київського національного університету культури і мистецтв, та отримав базову вищу освіту за напрямом підготовки «Реклама і зв’язки з громадськістю”. У 2014 році здобув кваліфікацію «Магістр реклами». У 2017 році закінчив аспірантуру за напрямком «Прикладні соціально-комунікаційні технології». Має педагогічний досвід роботи у закладах вищої освіти понад 5 років.