Одним з найстаріших відділів, що існує в Херсоні з дня відкриття музичних класів, є відділ оркестрових струнних інструментів. Згідно звітів, першими викладачами відділу були випускники провідних консерваторій Європи : скрипалі: Міттельман, А.І. Пеллегріні, В.А. Стернад (Празька консерваторія), Л.Г. Куцин, Г.К. Харитонов (Санкт-Петербурзька консерваторія), Г.С. Каржинеров (Одеське музичне училище), Ф.С. Воскобойніков – (Харківське музичне училище); віолончелісти – Г.А. Яцентківський, В.П. Гутор (Санкт-Петербурзька консерваторія), С.Н. Федорович, О.А. Стернад (Брюссельська консерваторія), В.В. Кефурт (Празька консерваторія); контрабасисти – І.С. Кемлін, А.І. Есікман, І.С. Полякін.
Ці викладачі були багатогранними музикантами. Наприклад, Г.А. Яцентковський та Ф.С. Воскобойніков, крім спеціального класу, викладали музично-теоретичні дисципліни: обов’язкові художні предмети по класу елементарної теорії музики, сольфеджіо, гармонії, енциклопедії музики.
З 1905 року, завдяки викладачам та учням відділу, існували симфонічний оркестр (перший керівник – Я.В. Дюмін), квартетний клас (керівник-ЛГ.Куцин), з 1911 р. вдкривається клас оркестрової гри (керівник – Г.К. Харитонов, згодом – С.О. Бармотін), інші камерні ансамблі, чиї виступи збирали чимало любителів музики м. Херсона.
Особливий внесок у розвиток відділу струнно – смичкових інструментів зробив видатний скрипаль, талановитий педагог Богуміл Йосипович Брож (роки роботи в училищі – 1915–1941 рр.). Народився у 1874 році в м. Кладно (Богемія,Чехія,після закінчення гімназії навчався в Празькій консерваторії по класу скрипки та композиції. Будучи прекрасним виконавцем-віртуозом, Б.Й. Брож працював солістом Празького камерного квартету, згодом – концертмейстером у симфонічних оркестрах та театрах міст Чехії, України (м. Львів). Як соліст Чеського квартету, концертував по різних містах Австрії, Німеччини, Голландії, Скандинавії. В період 1906 – 1908 рр. викладав у Львівській консерваторії.
В 1915 році переїздить до м. Херсона, де викладає гру на скрипці та веде курс теорії музики. Б.Й. Брож є автором «Школы игры на скрипке на основе украинских народных мелодий». У роки окупації (1941 – 1942 рр.) разом зі своїми учнями залишився в місті, виступаючи з концертами. Подальша його доля невідома.
Після другої світової війни починає формуватися новий склад викладачів відділу. З кінця 40-х рр. працюють скрипалі П.Є. Кравченко Д.О. Вільшанський, віолончелістка М.С. Циганкова. У 1950 році розпочинається педагогічна діяльність талановитого скрипаля І.Г. Курляна, випускника Одеської державної консерваторії ім. А. Нежданової.
Іван Григорович Курлян (1925 – 2005 рр.) – талановитий скрипаль, тонкий, чуйний педагог, один із засновників скрипкової школи у повоєнній Херсонщині.
Народився він у м. Бериславі, Херсонської області. До початку Великої Вітчизняної війни навчався в Одеській спеціальній музичній школі-десятирічці в класі Я.А. Бесселя (асистента легендарного П.С. Столярського). В 1944 році поступив до Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової (клас професора Ф.Є. Максмана). Після її закінчення був направлений на роботу до Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка, але, за сімейними обставинами, у 1950 році переїхав до м. Херсона і розпочав роботу викладачем музичного училища та солістом обласної філармонії. З 1956 року, у зв’язку з недостатністю фахівців на диригентсько-народному відділі, І.Г. Курлян керував оркестром народних інструментів ХМУ.
І.Г. Курлян виховував у своїх учнях почуття стилю, глибину інтерпретації музичного твору, виразність звучання інструменту, артистизм, технічну вправність. Серед кращих його учнів: кандидат педагогічних наук Л.О. Хлєбнікова, помічник концертмейстера Національного симфонічного оркестру Одеської філармонії – Г. Жукова; В. Гамарник, О. Горлова, Л. Шекерова, О. Брюло, Р. Штейнфер – працюють в симфонічних оркестрах Австрії, Фінляндії, Англії, США; Ю. Алієв, О. Коротецький – солісти камерного оркестру «Гілея» Херсонської обласної філармонії.
Починають свою трудову діяльність скрипалі: Н.Н. Малько, Ю.В. Баширов, В.Є. Городецький, О.Є. Моргуненко, А.М. Каравацький – перший завідуючий відділом, альтистка Л.М. Друцко; віолончелісти: талановитий музикант і виконавець О.К. Шевелюк, чия діяльність складає цілу епоху у розвитку віолончельного мистецтва не тільки на Херсонщині, але й в Україні; Л.С. Войстрова, Г.А. Баликбаєв (зав. класом камерного ансамблю); контрабасист – О.І. Моїсеєнко.
Олексій Кіндратович Шевелюк– засновник віолончельної школи на Херсонщині у повоєнні роки. Автор наукової роботи з методики гри на віолончелі, яка широко використовується в педагогічній діяльності викладачами консерваторій та музичних училищ України.
Недовго (1966 – 1971 рр.), але плідно працював на відділі Анатолій Миколайович Каравацький, нині доцент Донецької музичної академії ім. С. Прокоф’єва. Серед його перших учнів О. Запольський –заслужений артист України, професор Датської Королівської Академії музики; О. Степанова – викладач Київської спеціалізованої музичної школи – десятирічки ім. М. Лисенка, Н. Лисенко (Ковлях) – провідний викладач ДМШ №3 м. Херсона.
Лариса Михайлівна Друцко закінчила у 1959 році спеціальну музичну Одеську школу-десятирічку ім. П.С. Столярського по класу альта, у 1964 році Одеську консерваторію ім. А.В. Нежданової (клас доцента М.М. Грінберга). Вже під час навчання починає працювати солісткою струнного квартету Херсонської обласної філармонії і викладачем по класу альта в ХМУ, грає у камерному та симфонічному оркестрах училища.
Великий вклад у розвитку гри на контрабасі вніс талановитий музикант і педагог Олександр Іванович Мойсеєнко, випускник Дніпропетровського музичного училища, навчався в Мінській, а потім в Київській консерваторіях. Як творчо обдарована людина, він робив цікаві оркестровки, аранжування для ансамблю скрипалів, віолончелістів, для камерного оркестру викладачів училища.
О.І. Мойсеєнко організував перший біг-бенд училища, для якого також робив багато аранжувань джазових творів і був його художнім керівником. Виступ цього колективу був завжди бажаним на концертах училища.
Спочатку відділ очолював І.Г. Курлян, А.М. Каравацький, а з 1971 р. і до 2019 року- О.Є. Моргуненко.
Олена Євгенівна Моргуненко – вихованка Одеської скрипічної школи, музичну освіту отримала в ДМШ № 3 м. Одеси (клас викладача Б.А. Готаря), а потім- в консерваторії (клас доцента Н.В. Михайлової та професора В.З. Мордковича – «легенди» української педагогіки).
Але головне в її педагогічній діяльності – це її учні, які працюють в різних країнах світу артистами оркестрів, викладачами музичних закладів. Серед них О. Рахліс – лауреат Міжнародного конкурсу ім. М. Лисенка, працював концертмейстером Маріїнського театру (м. Санкт-Петербург), нині артист симфонічного оркестру оперного театру в м. Мюнхені (Німеччина); Н. Левченко — заслужений працівник культури України, довгий час працює викладачем скрипки в Херсоні та грає сольні програми; М.Воронель – диригент і концертмейстер камерного оркестру в м. Лос-Анджелесі (США); О. Виговська (Чернявська) – працювала в Сирії, зараз — у Канаді; Т. і О. Синьковські — в Польщі; І. Гречко, Н. Рикова, І. Феофентова — артисти президентського симфонічного оркестру в м. Кишинів (Молдова); Н. Капитонова – працювала концертмейстером групи II скрипок Одеського оперного театру, нині — артистка Лондонського симфонічного оркестру; С.Топунова – лауреат ІІІ премії конкурсу виконавців-скрипалів музичних закладів Півдня України;зараз працює в Німеччині; П. Кузнєцов — артист симфонічного оркестру єврейського театру, м. Одеса.
О.Є. Моргуненко є організатором та головою журі обласного конкурсу скрипалів серед учнів ДМШ міста та області «Дзвінкі струни» (в останні роки «Херсонський первоцвіт»).
З 2019 і до 2023 року відділ успішно очолювала Лобова Н.Ф., викладач вищої категорії, педагог-методист, яка наразі працює викладачем ЦК Оркестрові струнні інструменти.
З 2023 року ЦК очолює Захоженко О.В.